Обележена 25-годишњица страдања цивила на Варваринском мосту

Дана, 30. маја 1999.године, на велики верски празник – Свете Тројице, током агресије на Србију,  НАТО авијација је  је у два наврата бомбрдовала мост преко Велике Мораве у Варварину.

varvarin most 2024

Том приликом страдало је 10 недужних цивила, а више десетина повређено. Поводом злочина у коме су страдале невине жртве, сваке године општина Варварин организује комеморативни скуп са поменом и полагањем венаца.

Данашњој манифестацији присуствовали су министар одбране Братислав Гашић, представници Кабинета премијера Владе Републике Србије, Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Расинског управног округа, делегације Града Крушевца и суседних општина, представници војске, полиције, породице страдалих, политичке странке, удружења грађана…

Скуп је отпочео поменом жртвама који су обавили свештеници Крушевачке епархије на челу са епископом владиком др Давидом Перовићем, након чега је уследио минут ћутања. Потом је отпочела церемонија полагања венаца.

varvarin most 2024 - 2

У свом обраћању председница општине Варварин др Виолета Лутовац Ђурђевић је, између осталог нагласила: “У архивама је заувек забележено страдалништво Варварина, на Свету Тројицу, тог 30.маја 1999.године. На ово стратиште на обали Велике Мораве сазвали су нас гробови. Ми смо као једна породица која се сваке године на измаку месеца маја окупља да тугује, вида ране, али и да се држи заједно и у добру, али и у злу. Сабрани смо на месту које сведочи о једном безумљу, на месту највеће варваринске туге. Волели бисмо да нам свет није доделио ту карту, да слика наше прошлости нису главе завијене у црно. Да су они који одлучују о судбинама народа били разумом вођени не би на овом месту било заустављено 10 живота.”

Председница Лутовац на крају је закључила да је „потребно наћи пут вере, љубави, мира, не заборављајући жртве, постајући лакоуман и наиван. Такав пут ми данас тражимо. То је завет наше будућности, јер не треба дозволити злу да затрује изданке живота. И такође, никада нећемо дозволити да жртве једног времена зла постану невидљиве и нечујне.“

Министар одбране Братислав Гашић је рекао: “Злочин који се овде догодио и који је уселио вечну тугу у наша срца ни изблиза није једини. Много је места у Србији где су током 78 дана НАТО агресије страдали бројни цивили. Без гриже савести агресор их је прогласио колатералном штетом. Али таква тумачења и неморална оправдања ми никада нећемо прихватити. Злочине ћемо увек називати правим именом. Србија је данас другачија земља него што је била почетком 2000 – их. Успели смо да станемо на ноге, да ојачамо своју економију и оснажимо своју војску. Мирољубива и конструктивна политика председника Вучића и наше Владе пружа руку сарадње међу људима, државама и народима. То је политика изградње мостова заснована на поверењу и равноправности. То је идеја уз коју само градимо, премошћавајући све оно што нас дели – ка циљу којем тежимо,  а то је светла и сигурна будућност за нова поколења. Не смемо заборавити прошлост. Прошлости су поуке. Морамо их разумети да се историја страдања не би поновила. Никада нећемо заборавити невино страдале жртве чије су животе прекинуле НАТО бомбе и увек ћемо их се са пијететом сећати.“

Након обраћања, изведен је пригодан програм ученика средње варваринске школе, а традиционално, ученик генерације, ове године Анђела Петронијевић, бацила је, симболично, венац у таласе реке Велике Мораве, као вечног сведока страдалништва.