Одржана 77. седница Савета Расинског управног округа

Дана 24. 04. 2019. године одржана је 77. седница Савета Расинског управног округа. Поред присутних чланова Савета: начелника Расинског управног округа Бранислава Весића,  градоначелнице  Града Крушевца, Јасмине Палуровић,  председника општина Расинског управног округа: Варварин Војкана Павића; Александровац Мирка Михајловића;  Трстеник  Александра Ћирић;  заменика председника општине Ћићевац, Звездана Бабића, седници је присуствовао и помоћник министра здравља др Горан Стаменковић.

Теме о којима је било речи су:

  1. Проблематика водоснабдевања на територији Расинског управног округа са посебним освртом на сеоске и школске водоводе;
  2.  Актуелна проблематика из домена управљања чврстим отпадом на територији Расинског управног округа;

Oпшти закључак седнице је да је  неопходно што пре предузети хитне мере у циљу преузимања сеоских водовода на читавој територији Расинског управног округа и именовања титулара за исте, а сходно Закону о комуналним делатностима.

Помоћник Министра др Горан Стаменковић је појаснио колико је то велики проблем и колико са собом носи опасности када се сеоски водоводи неадекватно одржавају, немају доказ о лабораторијском испитивању, немају титулара који ће о истим бринути и у сарадњи са Заводом за јавно здравље  пратити здравствену исправност воде.

Присутни су се сложили са тиме да је потребно што пре решавати наведене проблеме. Помоћник министра је похвалио решење Града Крушевца и апострофирао исто као могући пут и за остале локалне самоуправе.

У погледу проблематике управљања чврстим отпадом на територији Расинског управног округа презентоване су ативности на изради Регионалног плана управљања отпадом, како и Нацрт међуопштинског споразума.

Чланови Савета су на предлог председавајућег закључили да је потребно без одлагања затражити састанак  у министарству заштите животне средине, у циљу упознавања надлежних са активностима у Расинском региону за управљање отпадом, као и у циљу сагледавања положаја  Расинског региона у новој стратегији управљања отпадом. Такође, потребно је обавити и контакт са консултантима ГИЗа-а и КФ-банке, ради упознавања са чињеничним стањем  у циљу усаглашавања стратешких докумената (Споразума, Регионалног плана и Претходне студије оправданости).