УРЕДБА о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19

На основу члана 6. став 1. Закона о заштити становништва од заразних болести („Службени гласник РС”, број 15/16) и члана 43. став 1. Закона о Влади („Службени гласник РС”, бр. 55/05, 71/05 – исправка, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 – УС, 72/12, 7/14 – УС, 44/14 и 30/18 – др. закон),

Влада доноси

УРЕДБУ

о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19

“Службени гласник РС”, бр. 66 од 7. маја 2020, 93 од 1. јула 2020, 94 од 3. јула 2020, 100 од 16. јула 2020.

Члан 1.

Овом уредбом одређују се одговарајуће мере за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, као и услови, начин спровођења, извршиоци и средства за спровођење тих мера.

Члан 2.*

Док траје опасност од ширења заразне болести COVID-19, за време боравка на јавним местима у затвореном простору, грађани су дужни да, због спречавања ширења заразне болести COVID-19, обавезно носе заштитне маске и одржавају међусобно растојање од најмање један и по метар између два лица која не бораве у истом домаћинству, односно на свака 4 m2 може бити присутно једно лице.*

На јавним местима на отвореном простору, уколико није могуће одржати растојање између два лица од најмање један и по метар (испред продавница, апотека, на аутобуским и другим стајалиштима и сл.), ношење заштитних маски је обавезно.*

У јавном друмском и железничком превозу путника обавезно је ношење заштитних маски.*

Родитељи малолетне деце или деце са посебним потребама, односно њихови старатељи дужни су да обезбеде да деца носе заштитну маску у случајевима из ст. 1. до 3. овог члана.*

*Службени гласник РС, број 100/2020

Члан 3.

Обустава извођења наставе у просторијама средњих и основних школа и непосредног рада установа предшколског васпитања и образовања и ученичког и студентског стандарда траје док траје опасност од ширења заразне болести COVID-19, с тим што се одређене образовно-васпитне активности могу организовати у просторијама тих установа, у складу са овом уредбом и одлукама Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Средње и основне школе које располажу одговарајућом опремом и средствима за организовање наставе на даљину, настављају образовно-васпитни рад извођењем наставе на даљину. Остале установе организују наставу на даљину путем телевизијских канала, платформе РТС Планета, као и интернет платформи за учење.

Упис деце у установе предшколског васпитања и образовања  и основне школе врши се преко портала е-Управа:

1) еВртић – за упис у све установе предшколског васпитања и образовања у Републици Србији,

2) еУпис – за упис у основне школе.

У циљу припреме предшколских установа и основних школа за отварање објеката и пријем једног броја уписане деце, односно пријем једног броја ученика у целодневни  боравак, почев од 11. маја 2020. године предшколске установе и основне школе започињу са непосредним васпитно-образовним радом, у обиму који омогућава спровођење неопходних мера превенције, заштите и сузбијања ширења заразне болести COVID-19, у складу са инструкцијама и препорукама Министарства просвете, науке и технолошког развоја и надлежног завода, односно института за јавно здравље.

Члан 4.

Обустава извођења предавања, вежби, семинара и сличних облика рада са студентима у просторијама високошколских установа траје док траје опасност од ширења заразне болести COVID-19, с тим што се одређене образовно-васпитне активности могу организовати у просторијама тих установа, у складу са овом уредбом.

Високошколске установе које располажу одговарајућом опремом и средствима за организовање наставе на даљину, настављају образовно-васпитни рад извођењем наставе на даљину.

Високошколске установе и установе студентског стандарда могу наставити са радом у просторијама установе, односно организовати испите, почев од 15. маја 2020. године, уз поштовање обавезних превентивних мера, у складу са инструкцијама и препорукама Министарства просвете, науке и технолошког развоја и надлежног завода, односно института за јавно здравље.

Странцима (студентима, лекторима и др.), који бораве у установама ученичког и студентског стандарда на основу међудржавних споразума и пројеката, а који немају могућности да се врате својим кућама, обезбеђује се наставак коришћења услуга смештаја и исхране у установи.

Члан 5.

Запослени у установама из чл. 3. и 4. ове уредбе настављају са радним активностима, а ученици и студенти остварују права и обавезе у вези са спровођењем студијских програма и планова и програма наставе и учења сагласно закону и у складу са одлукама, инструкцијама и препорукама Министарства просвете, науке и технолошког развоја.

Установе из чл. 3. и 4. ове уредбе дужне су да обавесте родитеље, ученике и студенте о начину организовања наставе, односно о раду установа.

Члан 6.

Правна лица и предузетници (послодавци) који обављају делатност у области трговине на мало и услуге у области угоститељства, које обухватају продају хране и пића, ту делатност, односно пружање услуга могу да обављају, односно да послуживање корисника врше у затвореном простору и у простору организованих башти на отвореном – уз примену превентивних мера прописаних овом уредбом и утврђених актом послодавца, сагласно закону и прописима из области безбедности и здравља на раду.

Правна лица и предузетници из става 1. овог члана дужни су да, у односу на запослене и кориснике услуга, примене све превентивне мере од утицаја на безбедност и здравље запослених и корисника услуга, а посебно оне које се односе на спречавање ширења заразне болести COVID-19 (организовање процеса рада који обезбеђује одржавање физичке дистанце, односно међусобног растојања између два лица од најмање два метра, обавезну дезинфекцију мобилијара, машина, алата и уређаја за рад после пружене услуге сваком појединачном кориснику, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски од стране запослених – за пружање услуга на отвореном, као и додатне мере ограниченог броја лица у просторији, а у случају мањег растојања од два метра између корисника, пружање услуга уз примену стаклене, пластичне или сличне баријере, обавезну дезинфекцију просторија и подова, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски и од корисника услуга – за пружање услуга у затвореном простору), и да у том смислу донесу посебан план примене мера, као саставни део акта из става 1. овог члана.

Члан 7.

Правна лица и предузетници (послодавци) који продају робу или пружају услуге у трговинским центрима и сличним објектима у којима се обавља делатност у области трговине на мало, а која обухвата продају робе и вршење услуга у локалима у које се улази из већег затвореног простора, дужни су да, у односу на запослене и кориснике услуга, примене све превентивне мере од утицаја на безбедност и здравље запослених и корисника услуга, а посебно оне које се односе на спречавање ширења заразне болести COVID-19 (организовање процеса рада који обезбеђује ограничен број лица у простору, одржавање физичке дистанце, односно међусобног растојања између два лица од најмање два метра, пружање услуга уз примену стаклене, пластичне или сличне баријере, обавезну дезинфекцију просторија и подова, мобилијара, машина, алата и уређаја за рад после пружене услуге сваком појединачном кориснику, обавезну употребу заштитних средстава тј. маски од стране запослених и корисника услуга), и да у том смислу донесу посебан план примене мера, који је саставни део акта о процени ризика који се доноси сагласно закону и прописима из области безбедности и здравља на раду.

Члан 8.

Приређивачи посебних и класичних игара на срећу могу наставити са приређивањем игара у објектима под условом да буду примењене све превентивне мере које се односе на спречавање ширења заразне болести COVID-19, којима се осигурава безбедност запослених и безбедност корисника услуга (ограничен број лица у просторији, одржавање физичке дистанце, односно међусобног растојања између два лица од најмање два метра, а у случају мањег растојања уз примену стаклене, пластичне или сличне баријере, обавезна дезинфекција просторија, подова, мобилијара, машина, алата и уређаја за рад после пружене услуге сваком појединачном кориснику, обавезна употреба заштитних средстава тј. маски, како од стране запослених тако и корисника услуга) и да у том смислу донесу посебан план примене мера, као саставни део акта о процени ризика који се доноси у складу са законом и прописима из области безбедности и здравља на раду.

Члан 9.

Јединице локалне самоуправе дужне су да обављање градског и приградског превоза организују уз примену мера превенције, спречавања ширења и смањења ризика од болести COVID-19, у складу са препорукама надлежног завода, односно института за јавно здравље (у даљем тексту: препоруке). Од мера предвиђених препорукама може се одступити када је то потребно за обављање службене дужности овлашћених службених лица.

Аутобуски превозници и аутобуске станице дужни су да обављање међумесног линијског, посебног линијског и превоза путника за сопствене потребе организују у складу са препорукама.

У складу са могућностима аутобуског превозника, потребно је ангажовање што већег броја аутобуса, а у циљу што редовнијег одвијања превоза путника у друмском саобраћају.

Аутобуски превозници са регистрованим редом вожње у међумесном превозу путника у друмском саобраћају у обавези су да до 1. септембра 2020. године обављају поласке за које постоје исказане потребе путника, али не мање од 25% полазака са регистрованих редова вожње. Од 1. септембра 2020. године до 1. марта 2021. године у обавези су да обављају поласке за које постоје исказане потребе путника, али не мање од 25% полазака са сваког регистрованог реда вожње, након чега је неопходно да превоз обављају у складу са регистрованим редом вожње.*

Аутобуски превозници са важећим међународним дозволама за превоз путника у друмском саобраћају до 1. марта 2021. године обављају поласке са одобреног реда вожње који је саставни део дозволе само када постоје исказане потребе за одређеним међународним превозом путника, као и одобрење страних држава за обављање превоза путника на њиховој територији усклађено са актуелном епидемиолошком ситуацијом, након чега је неопходно да превоз обављају у складу са важећим међународним дозволама.*

Пружаоци станичне услуге на аутобуским станицама морају применити превентивне мере којима се осигурава безбедност запослених и безбедност корисника услуга (обавезна дезинфекција свих просторија аутобуске станице, опреме, мобилијара, обавезна употреба заштитних средстава тј. маски, обавезно мерење температуре путницима у складу са посебним планом мера, које су саставни део акта о процени ризика, а који управљач аутобуске станице доноси у складу са законом и прописима из области безбедности и здравља на раду).

Управљач железничких станица мора применити превентивне мере којима се осигурава безбедност запослених и безбедност корисника услуга (обавезна дезинфекција свих просторија железничке станице, опреме, мобилијара, обавезна употреба заштитних средстава тј. маски). Мерење температуре путницима према карактеристикама објекта и техничким могућностима треба организовати приликом уласка у железничку станицу или приликом уласка у воз.

Железнички превозник и управљач железничких станица дужни су да организацију и обављање унутрашњег железничког саобраћаја организују у складу са препорукама.

Лучки оператери путничких пристаништа дужни су да примењују превентивне мере којима се осигурава безбедност запослених и безбедност корисника услуга у складу са препорукама.

*Службени гласник РС, број 100/2020

Члан 9а*

На територији јединице локалне самоуправе на којој је надлежни орган прогласио ванредну ситуацију због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, даном ступања на снагу акта о проглашењу ванредне ситуације примењују се следеће посебне мере заштите становништва од заразних болести:*

– забрана окупљања у затвореном и отвореном простору више од пет лица, ако није могуће обезбедити физичку дистанцу од два метра и одговарајуће мере личне заштите,*

– у јавним парковима и игралиштима, као и током вежбања на отвореном простору дозвољено је окупљање до пет лица, уз одговарајуће мере личне заштите,*

– у свим затвореним просторима обавезно ношење заштитних маски и поштовање физичке дистанце од два метра,*

– забрана организовања свечаности, као и организовања спортских и других забавних манифестација,*

– ограничава се радно време угоститељских објеката који немају башту и ноћних клубова, тако да ти објекти неће радити од 21.00 часа до 06.00 часова наредног дана,***

– ограничава се радно време угоститељских објеката који имају башту, тако да ти објекти неће пружати угоститељске услуге у затвореном делу објекта од 21.00 часа, а у отвореном делу објекта (башти) од 23.00 часа до 06.00 часова наредног дана,***

– прилагођавање рада угоститељских објеката тако да за једним столом не могу седети више од два лица, изузев ако су у питању родитељи и малолетна деца или лица која живе у заједничком домаћинству, уз обавезни размак од два метра између столова,*

– пуна примена свих превентивних мера у установама предшколског васпитања и образовања,*

– у основним и средњим школама и високошколским установама одложити окупљања, а пријемне и друге испите организовати уз примену свих мера личне заштите (физичка дистанца од два метра, обавезно ношење маске и/или визира и рукавица),*

– у јавном превозу обавезно ношење заштитних маски, уз редовно проветравање и дезинфекцију возила,*

– забрана коришћења отворених и затворених базена, спа и велнес центара,*

– спровођење мера заштите у верским објектима и приликом вршења верских обреда,*

– спровођење мера заштите у козметичким, фризерским салонима, салонима лепоте, фитнес центрима и теретанама (маске и рукавице),*

– честа дезинфекција свих јавних објеката,*

– дезинфекција најмање једанпут дневно заједничких просторија у стамбеним зградама (препорука),*

– што чешће прање улица и јавних површина уз употребу дезинфекционих средстава.*

За сваку јединицу локалне самоуправе, у случају проглашења ванредне ситуације због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, Влада може, посебном одлуком, изменити мере из става 1. овог члана, односно oдрeдити друге посебне мeрe заштите становништва од заразне болести COVID-19, услове, нaчин спрoвoђeњa и извршиоце, ако то налажу посебне околности.**

Спровођење мера заштите из ст. 1. и 2. овог члана, у складу са законом утврђеним овлашћењима, обезбеђују, координирају и надзиру председници општина, односно градоначелници преко надлежних општинских, односно градских органа и служби, штабови за ванредне ситуације јединица локалне самоуправе и надлежни заводи, односно институти за јавно здравље.*

*Службени гласник РС, број 93/2020

**Службени гласник РС, број 94/2020

***Службени гласник РС, број 100/2020

Члан 9б*

Новчаном казном од 5.000 динара казниће се за прекршај физичко лице које крши меру обавезног ношења заштитне маске у јавном превозу или у затвореном простору, прописану овом уредбом или актима Владе донетим на основу ове уредбе.*

*Службени гласник РС, број 94/2020

Члан 10.

Лична документа којима је истекао рок важења за време ванредног стања, а која су се у смислу Одлуке о важењу личних докуменат држављана Републике Србије за време ванредног стања („Службени гласник РСˮ, број 32/20), сматрала важећим, сматраће се важећим до окончања поступака и доношења одлука по захтевима за издавање личних докумената, који буду поднети у року од 30 дана од престанка ванреднoг стања.

Док траје опасност од ширења заразне болести COVID-19, правна лица овлашћена за издавање регистрационих налепница могу издавати регистрационе налепнице за моторна и прикључна возила уписана у јединствени регистар возила независно од чињенице коју ознаку регистарског подручја носи возило.*

*Службени гласник РС, број 100/2020

Члан 11.

Поступци за утврђивање статуса страних држављана, који у смислу Oдлуке о статусу страних држављана у Републици Србији за време ванредног стања („Службени гласник РС”, број 41/20) нису покренути за време ванредног стања, покренуће се у року од 30 дана од престанка ванредног стања, с тим што ће се до окончања тих поступака сматрати да страни држављани законито бораве у Републици Србији.

Члан 12.

Даном ступања на снагу ове уредбе престају да важе:

1) Одлука о ограничењу пружања услуга у области трговине на мало, које обухватају продају робе и вршење услуга у трговинским центрима и локалима у које се улази из затвореног простора („Службени гласник РС”, бр. 39/20 и 63/20);

2) Одлука о посебним мерама пружања услуга у области трговине на мало, која обухвата продају хране и пића у угоститељским објектима и продају хране за ношење („Службени гласник РС”, бр. 39/20 и 63/20);

3) Одлуке о ублажавању мера за време ванредног стања – дозвола кретања у парковима и на јавним површинама намењеним за рекреацију и спорт грађана („Службени гласник РС”, број 63/20);

4) Одлука о обустави рада установа ученичког и студентског стандарда чији је оснивач Република Србија („Службени гласник РС”, број 32/20);

5) Одлука о обустави извођења наставе у високошколским установама, средњим и основним школама и редовног рада установа предшколског васпитања и образовања („Службени гласник РС”, број 30/20);

6) Одлука о ублажавању мера забране обављања јавног превоза путника за време ванредног стања („Службени гласник РС”, број 63/20);

7) Одлука о ограничењу организовања игара на срећу („Службени гласник РС”, бр. 49/20 и 60/20);

8) Одлука о истицању државне заставе Републике Србије на пола копља односно јарбола („Службени гласник РС”, број 49/20);

9) Одлука о важењу личних докумената држављана Републике Србије за време ванредног стања („Службени гласник РС”, број 32/20);

10) Одлука о статусу страних држављана у Републици Србији за време ванредног стања („Службени гласник РС”, број 41/20);

11) Одлука о привременој забрани извоза основних производа битних за становништво („Службени гласник РС”, бр. 54/20, 59/20 и 63/20).

Члан 13.

Ова уредба ступа на снагу даном објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

05 број 110-3692/2020

У Београду, 7. маја 2020. године

Влада

Председник,

Ана Брнабић, с.р.

ОДРЕДБЕ КОЈЕ НИСУ УНЕТЕ У “ПРЕЧИШЋЕН ТЕКСТ” УРЕДБЕ

Уредба о допунама Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19: “Службени гласник РС”, број 93/2020-12

Члан 2.

У јединицама локалне самоуправе у којима је пре ступања на снагу ове уредбе проглашена и траје ванредна ситуација због настанка елементарне непогоде ширењем епидемије заразне болести COVID-19 изазване вирусом SARS-CoV-2, посебне мере заштите из члана 1. ове уредбе (нови члан 9а) примењују се од ступања на снагу ове уредбе.

Члан 3.

Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Уредба о измени и допуни Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 : “Службени гласник РС”, број 94/2020-3

Члан 3.

Ова уредба ступа на снагу даном објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.

Уредба о изменама и допунама Уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести COVID-19 : “Службени гласник РС”, број 100/2020-3

Члан 5.

Уколико мере које се на основу ове уредбе примењују на територијама једница локалних самоуправа нису у сагласности са мерама из члана 3. ове уредбе (измењени члан 9а став 1) примењиваће се мере из ове уредбе.

Члан 6.

Ова уредба ступа на снагу наредног дана од дана објављивања у „Службеном гласнику Републике Србије”.